Джеймс Б. Макалпайн

jbmcalpineДжеймс Макалпайн (19 октомври 1910 – май 1975) е бивш футболист, легендарен нападател на „Куинс Парк“, рекордьор по участия и вкарани голове за клуба. Роден е в Лондон в семейство с шотландски корени.

Прави своя дебют за „Куинс“ през януари 1920 година срещу „Търд Ланарк“, а вкарва първия си гол при следващото си участие, два дни по-късно, за победата с 3-0 над „Абърдийн“. Вероятно най-добрият му мач е през 1922 г. когато „Куинс Парк“, играещ тогава във Втора дивизия, е изтеглен в жребия за Купата на Глазгоу срещу „Селтик“. По онова време този турнир е бил доста престижен, в него са участвали първите отбори на глазгоуските клубове и поради това техните мачове в Лигата са били отлагани, заради участието им в турнира. Двата клуба излизат в пълен състав и „Селтик“ успяват първи да поведат в резултата след половин час игра чрез Патси Галахър, обаче, Макалпайн бързо изравнява, надигравайки защитника Макнеър. В петата минута след почивката отново Макалпайн извежда „Куинс“ напред с невероятен удар от границата на наказателното поле, а след това Макдоналд увеличава преднината на 2 гола. „Селтик“ връщат един
гол отново чрез Галахър, преди Макалпайн да направи своя хеттрик с трети гол, а следващия гол за „Селтик“ идва само за утешение.

Резултатът е описан като „Върховният триумф на Куинс Парк“, а легендата на клуба превзема всички заглавия като „Невероятният Макалпайн“. „Дейли Рекърд“ пише, че „неразгадаемата необичайност на Макалпайн, изненадата и убийствените му изстрели са направили повече от всичко друго, за да изведат „Куинс Парк“ напред.“

Макалпайн е въвлечен и в един популярен инцидент през 1922/23, когато „Куинс“ гостуват на „Лохгели Юнайтед“ в предпоследния мач от сезона. „Скотсман“ пише следния репортаж : „Веднага след подновяването на играта те получиха дузпа, която беше силно оспорвана от „Лохгели“ и „Куинс“ изглежда не искаха да я изпълнят. Макалпайн изглежда нямаше намерение да я вкара, но Патерсън беше финтиран от лекия удар.“

Макалпайн също е въвлечен в друг мач, който е част от футболния фолклор, равенството 3-3 със „Селтик“ в мач за първенство на „Хемпдън“ през сезон 1930/31. „Куинс“ водят с 2-1 на полувремето, но „Селтик“ вкарва 2 гола през втората част преди съдията да свири край на мача. Когато отборите напускат терена и се отправят към съблекалните, на съдията му посочено, че е свирил две минути по-рано и той връща обратно двата отбора, за да доиграят двете минути. „Куинс“ тръгват в атака и получават дузпа, за игра с ръка на защитника на „Селтик“ Морисън. Дж. Б. Макалпайн бие дузпата и вкарва, спасявайки точката за своя отбор.

Макар да е известен със своите умения да вкарва голове, Макалпайн не е непохватен и в рамката на вратата. При липса на смени той е бил редовен резервен вратар. Тази му роля най-добре се показва при гостуването на „Ийстър Роуд“ през декември 1920 година, когато два гола на Макалпайн дават преднина от 2-0 за „Куинс“ на полувремето. Скоро след почивката вратарят на „паяците“ Уилям Гулд е изваден принудително от игра поради контузия и Макалпайн застава на вратата с голям успех, правейки няколко добри спасявания и десетте играча удържат „чиста мрежа“ до края на срещата.

След 13 години в състава Макалпайн показва, че желае да се оттегли в края на сезон 1932/33. Когато обаче съставът на „Куинс Парк“ е изтощен от контузии в края на следващия сезон, той все пак прави завръщане за двата последни мача на „Хемпдън“ срещу „Сейнт Джонстън“ и „Фолкърк“.

Неговите постижения за „Куинс Парк“ са 473 мача за Лигата и 163 гола, заедно с 74 мача за купите и 30 гола. Рекордът му за участия е подобрен почти 70 години по-късно от Рос Кейвън. По тогавашните правила за участие в националните отбори Макалпайн не е допуснат да се състезава за Шотландия (нещо, което по-късно става обичайна практика), тъй като е роден в Англия, макар и с шотландски семейни корени. Все пак е избираем за участие в отбора на Шотландската лига, с който има 2 мача през 1929 г.

След прекратяването на активната си състезателна кариера Макалпайн се включва в комитета на клуба и е избран за президент от 1953 до 1955 г. Умира през май 1975 г. на 73 годишна възраст. През 2013 година новоизграденият клубен павилион, помещаващ офисите на „Куинс Парк“, е наименуван по името на Джеймс Макалпайн в знак на признателност за неговата дейност в клуба.